Genusforskning

-Ja himmel vad får jag allt ifrån!?

Idag målade jag en så’n där knäpp teckning igen. Jag undrar så hur det kom sig att jag ritade en sådan bild.
-Ja varför gjorde jag en sådan bild?

Sedan poppade plötsligt ett namn på bilden upp:
Genusforskning! och då började jag skratta hejdlöst. Sedan var det kört! Jag skrattade och fixade olika filter, gav underrubriker och skrattade mera.

-Vilken tur du har som kan roa dig så lätt, sa min dotter, när jag berättade.
-Ja, det är jag knasigt bra på, svarade jag.

Men visst har genusforskningen barkat helt snett! Ovetenskaplig och agenda-aktivistisk framstår den som. Alltså – jag har själv gjort undersökningar och skrivit vetenskapliga uppsatser där jag lyft ett genusperspektiv. Det tycker jag är viktigt! Jag har då visat på pojkars och flickors skillnader – och likheter – i tex matematik och läsinlärning. Det kan ju vara avgörande viktigt att veta – rent pedagogiskt – för vilka resultat man uppnår med undervisningen. Visst finns det skillnader. Liksom likheter. Jag undersökte då en hel årskull i en kommun. Värdefull kunskap för varje pedagog. Och inte minst för enskilda elevers utveckling.

Men vad är det för genusforskning som sker idag!? Hur användbar är den förutom för vissa i debatten? Alla blir förlorare och hamnar snett i verkligheten. Eller?

Bilden/bilderna/animeringen … kommer nu …

Sketch - Genusforskningens Ansikten. ***

Sketch - Genusforskningens Ansikten.

Ps. The Red Pill. Se även den norske Hjernevask.

En kommentar

THANKS for stopping by! Wishing you all the best!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.